Běžné chyby při učení se cizímu jazyku

V současném světě se stále častěji kladou vyšší nároky na jazykové dovednosti. Ať už chcete mít dobrou práci nebo rádi cestujete, vždy se hodí rozumět i nějakému dalšímu jazyku než je ten náš mateřský. A jak se toho dobrat, aniž by nás to stálo nervy? Největší chybou při učení se cizímu jazyku je bát se udělat chybu. Přitom bez nich se nikdy neposunete dál. To je všem jasné. Zkrátka nenechte se odradit chybami, které děláte. Berte je jako příležitost k dalšímu učení.

Existují ale i další chyby, kterých se dopouští většina studentů. Takže na co si dát pozor?

  1. Nerozumíte tomu, jak u vás funguje proces učení. Každý z nás je jiný a tak na něj platí odlišné metody a způsoby, jak vstřebat potřebné informace. Existuje dokonce sedm stylů učení, které jsou více či méně zaměřeny na vizuální vnímaní, sluchové vnímání anebo fyzické vnímání. Možná by tedy stálo za to nejprve přijít na kloub tomu, jak se učit, než se skutečně začneme učit nový jazyk.
  2. Vynecháváte poslechy, ale při učení se novému jazyku je velmi důležité začít právě tím, jak zní. Z toho důvodu potřebujete jazyk nejprve naposlouchat a snažit se ho opakovat.
  3. Vypusťte neužitečnou slovní zásobu a soustřeďte se na slovíčka, která jsou v dané konkrétní fázi učení důležitá. Například jako začátečník potřebujete základní slovní zásobu, ze které pak můžete růst. Významné jsou v tuto chvíli pro vás barvy, počty, členové rodiny, jídlo a podobně. Na tom pak můžete stavět a rozvíjet se dál.
  4. Neučte se pouze slova, ale učte se rovnou celé věty. Podstatnou součástí učení se cizímu jazyku je sestavování vět. Začněte od jednoduchých sloves a kombinujte je se základní slovní zásobou. Tak můžete jednoduše ihned tvořit nekomplikované věty.
  5. Nepřehánějte to s přílišným soustředěním na gramatiku. Gramatika může přijít na řadu klidně později. Postupně se vynořuje sama, jak znalost jazyka roste a vy jej více používáte.
  6. Netlačte na sebe a dopřejte si čas. Nevzdávejte to, protože máte pocit, že výsledky se dostavují pomalu. Raději se odměňte za počáteční úspěchy a pokračujte dál stanovením vyšších cílů. Vše je ale třeba dělat postupně a pozvolna.