Winemeritage 2023

Mistrovství České republiky v blendování vína Winemeritage 2023

 

Vítězem 4. ročníku Winemeritage a autorem nejlepšího cuvée roku 2023 z moravských červených vín je tým BS Vinařské potřeby. Vítězný blend byl namíchán z Frankovky, Zweigeltrebe a Merlotu v poměru 65 %, 10 %, 25 %. Akce se uskutečnila 10. května 2023 v prostorách Hvězdárny a planetária Brno.

 

V porotě čtvrtého ročníku Mistrovství ČR v blendování vína Winemeritage zasedli přední odborníci z oblasti vinařství. Předsedou poroty byl Frank Smulders MW. Dále v porotě usedli Miloš Michlovský, Libuše Vrbová, Kamil Prokeš, Josef Valihrach ml., Petr Očenášek a Lubomír Dvořáček. Vítězné cuvée bylo namícháno z vín dodaných Uměním vína od vinařstvích Moravíno Valtice a Malý Vinař a také z vinařství Vinselekt Michlovský.

 

Vítězem soutěže „Secret blend“, kde návštěvníci akce hádali poměr tajného blendu připraveného porotou, se stal Karel Hlavenka, který se svým odhadem poměru tří vín v cuvée byl neblíže ze všech zúčastněných. Tajný blend byl namíchán z vín Cabernet Sauvignon, Rulandské modré a Merlot v poměru 60 %, 25 % a 15 %.

 

Zájemci se zúčastnili krátkého workshopu WSET pod vedením Master of Wine Franka Smulderse. Účastníky soutěže i hosty nadchla možnost ochutnávky potravin z Jihomoravského kraje oceněných značkou Regionální potravina.

 

V rámci Winemeritage je pravidelně vyhlašována grafická soutěž o návrhy etiket na lahve s vítězným blendem. Finální návrh si vybírají autoři vítězného blendu. Členové týmu BS Vinařské potřeby zvolili návrh od designéra Jano Zajíce (ONO studio).

 

Akci uspořádala MKM Jazyková škola a Překladatelská agentura, Vzdělávací centrum MKM s.r.o. se spolupořadatelem Hvězdárnou a planetáriem Brno. Hlavními partnery byli SZIF, Umění vína, Mendelova univerzita, BS vinařské potřeby, Rudiš – Rudiš architekti, Bohemia sekt, Dřevotéka.

Záštitu nad čtvrtým ročníkem Winemeritage převzal hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich.

Odkaz na video zde